Kestane Yetiştiriciliği

kestane

Uzun ömürlü bir ağaç olan kestane 200-500 yıl yaşar. Kuvvetli kazık kök, yan kökler ve güçlü gövdeye sahiptir. Durgun dönemde –30 C’ye dayanır. Soğuklama ihtiyacı az veya ortadır. Meyvelerini olgunlaştırabilmesi için çiçeklenmeden hasada kadar sıcaklık toplamı 2000-3000 C olmalıdır. Yüksek sıcaklığa dayanıklı kuraklığa hassastır. Yıllık yağış 600 mm’den az ise sulama ile takviye edilmelidir. Tomurcuklar karışık tomurcuk tipindedir. 2 tip çiçek bulunmaktadır. Önce erkek çiçekler daha sonra karışık eşeyli çiçek püskülündeki dişi çiçekler, en son karışık eşeyli çiçek püskülündeki erkek çiçekler açar. Kısa stamenli erkek çiçeklerde tozlayıcılık yeteneği bulunmaz. Çiçek tozları rüzgarla 60-65 m. uzağa taşınabilir. Normal bir tozlaşma, döllenme ve meyve tutumu için çiçeklenme zamanı birbirine uyan en az 2 çeşit uygun aralıklarla dikilmelidir. Bunun için her 3. sıranın 3. ağacı tozlayıcı olarak dikilmelidir.

Çeşit Seçimi: İlimiz için iri taneli BURSA (Osmanoğlu-51101) uygun bir çeşittir. Erkenci olup Mayıs sonu Haziran başında çiçeklenir. Erkek çiçekleri kısır, tozlayıcılık yönünden verimsizdir. Tozlayıcıları; Karamehmet (62304), Firdola (62309), Sarıaşlama (51111), Hacıibiş (62305) dir. Meyveler yuvarlağa yakın oval şekilli, bazen üçgenimsidir. Meyveler genellikle simetridir. Meyve kabuğu ince, tipik kestane renginde, parlak, meyve üzeri tüylü, yüzeyi aralıklı hafif çizgilidir. İçi krem renginde tohum zarı tohuma çokça girer, taze iken zor soyulur. Ancak haşlanırken tohumu az dağıldığından şekerleme yapımında kullanılır. Verimli ve her yıl ürün verir.Ortalama 58-114 adet / kg.’dir. Bahçe Yerinin Seçimi Toprak geçirken derin, iyi havalanabilir olmalıdır. Ağır su tutan taban araziler uygun değildir. Yamaç yerler tercih edilmelidir. Soğuğun toplandığı çukur vadiler uygun değildir. Dikim Aralığı ve Şekli : Fidanlar 10×10 m aralıklarla kare dikimi şeklinde dikilecekdir.meyilli arazilerde kontur dikim yapılmalıdır. Dikim çukurları 60×60 cm boyutlarında açılır. Her çukura 150-200 gr suni kompoze gübre verilir.

Toprak Neminin Muhafazası : Kestane kurağa hashastır toprak neminin azlığı verimliliği ve meyve iriliğini etkilemektedir. Sulama ile toprak nemi devamlı sağlanmalıdır. Su yetersizse meyilli yerlerde sekiler yapılarak ve toprak malçla kaplanarak toprak nemi muhafaza edilmelidir.

Terbiye ve Budama : En uygun şekil doruk dallı terbiye sistemidir. Fidanlarda doruk dalda hafif uç alma, eşit dağılımlı 4-5 yandal bırakılır. Yan dallarda daha kuvvetli uç alma yapılır. Verim çağındaki ağaçlarda tomurcuklar sürgün uçlarında oluştuğundan yıllık sürgünler kısaltılmaz yaşlı ağaçlardan kabaklama yapılarak gençleştirme yapılır.

Hasat ve Muhafaza : dikenli yumakların hafifçe açılarak içinde doğal rengini almış meyvelerin görünmesi hasat zamanının geldiğini gösterir. Meyveler aynı anda olgunlaşmaz hasat yere düşen meyvelerin toplanması veya sırıkla çırpma şeklinde yapılabilir. Hasat edilen meyvelerde nem %40-45’dir bu nemin muhafaza edilmesi kalite açısından gereklidir. Meyveli yumaklar ağaçların altında yığın halinde üzeri bitkilerle örtülerek kış ortasına kadar saklanabilir. Soğuk depolarda teneke kaplar veya delikli plastik torbalarda 0-2 C de %85-90 nemde saklanmaktadır. Bir dekardan ortalama 300 kg meyve alınabilmektedir.

Share
 

Etiketler:

 
Geri İzleme.

“Kestane Yetiştiriciliği” için 1 Yorum

  1. Anonim diyor ki:

    […] […]

Yorumunuz