Bahçeköy Mahallesi’nin Tarihçesi

saray-haritasi

Coğrafi konumu       :İlçe merkezine uzaklığı 16 km’dir.

Tarihçesi                   :Eski adıyla Sultanbahçe, bugünkü adıyla Bahçeköy, 1877-1878 Osmanlı — Rus savaşı (93 Harbi) sonucu Tuna Vilayeti Selvi Bulgaristan’daki adıyla Sevlievo Sancağı’na bağlı Dehnovo köyünden göçmen olarak gelenlerle kurulmuştur.Anlatılanlara göre, 30 hane kadar olan o günkü köy halkı Cırada Bayraktar ve Ali Pehlivan gibi şahısların girişimiyle Vasilkos isimli bir Rum’dan halen oturulmakta olan köy yerleşim alanını ve bugün devlet ormanı olarak işlediği orman arazisini satın alarak buraya yerleşmiştir.Geçimini satın aldığı bu ormanı işleyerek temin eden köy halkı, 1. Dünya Savaşı sonrası yaşanan Yunan işgali sırasında Yunan mezalimine uğramış, dönemin acılarını derinden yaşamıştır. Yunanlılara karşı kurulan milis hareketlerine Trakya Fedaileri katılmış; Yunan işgalcilerine diğer çevre milisleriyle birlikte önemli zayiatiar verilmesine katkıda bulunmuştur.

Cumhuriyetin ilanından sonra ismi Bahçeköy olarak değiştirilmiş, Kırklareli — Vize idari bölümlenmesinden alınarak Tekirdağ ili Saray ilçesine bağlanmıştır.

1946 Yılındaki bir düzenlemeyle, tapusu köy halkında olan orman arazisi devletleştirilerek devlet kontrolünde işletilmeye başlanmıştır.

Ekonomik durum     :Köyümüzün geçim kaynağı genel olarak ormancılık olup, bunun dışında halkımızın bir kısmı köyümüzde var olan su fabrikasında, bir kısmı ise Saray ve Çerkezköy’deki fabrikalarda çalışmaktadır. Hayvancılık olarak Karasığır beslenmektedir. Bir kısım vatandaşımızda Hoştan inek mevcuttur. Köyde 5 adet kahvehane mevcuttur. Ayrıca da Köyümüz mülki hudutiarı içersinde bulunan Kasatura körfezine ve Kırklareli ili, Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesine tatil için giden yerli turistlere köy yoğurdu ve köy peyniri satan 2 adet büfe bulunmaktadır. Köyümüzün % 35 hanesinde traktör mevcuttur. Yukarıda da dediğimiz gibi köyümüz orman köyü olduğundan zirai alanımız çok azdır. Mevcut zirai alanlarda da ekim yapılmamaktadır. Ancak, vatandaşlarımız kendi yiyeceklerini karşılamak amacıyla sahip olduğu evlerinin yanlarındaki boş arazilerini ekmektedirler.

Bahçeköy köyünün yeni muhtarı Vahdettin DUĞAN olmuştur.

Bahçeköy köyünün yeni muhtarı Vahdettin DUĞAN olmuştur.

Bahçeköy köyünün yeni muhtarı Vahdettin DUĞAN olmuştur.


Share
 

Etiketler: ,

 
Geri İzleme.

Yorumunuz